Brauciena laikā gūtā pieredze parādīja, ka Islandes sabiedrība aktīvi iesaistās palīdzības sniegšanā un ziedošanā, radot ciešu saikni starp valsts institūcijām un NVO sektoru. Viena no galvenajām atziņām ir, ka Islandes iedzīvotāji “valkā dažādas cepures” – viena un tā pati persona var būt gan brīvprātīgais dažādos projektos, gan ziedotājs labdarības iniciatīvām.
Ciešs sabiedrības atbalsts un augsta uzticība nevalstiskajām organizācijām (NVO)
Īpaša uzmanība tika vērsta uz sabiedrības atsaucību – cilvēki ne tikai labprātīgi iesaistās brīvprātīgajā darbā, bet arī aktīvi ziedo. Islandē valda izteikta palīdzēšanas kultūra, un bieži vien dzirdams: “Kurš gan cits palīdzēs, ja ne mēs.” Šī attieksme veido augstu uzticības līmeni starp NVO un sabiedrību, kur ziedotāji, izprotot palīdzības nepieciešamību, atbalsta organizācijas ilgtermiņā, bieži vien pat 7–15 gadus.
Apmeklēto NVO pārstāvji vairākkārt uzsvēra, ka katrs cilvēks ir liela vērtība, un viņi dara visu iespējamo, lai palīdzētu tiem, kuriem tas nepieciešams. Neviena problēma nav par mazu, lai tai nepievērstu uzmanību.
Ilgtermiņa ziedošana – stabils ienākumu avots
Vizītē tika uzsvērts, ka ilgtermiņa ziedošana ir viena no būtiskākajām finansējuma piesaistes metodēm Islandes NVO. Regulārie ikmēneša ziedojumi ir stabils ienākumu avots, kas ļauj organizācijām plānot savu darbību ilgtermiņā un nodrošināt stabilu palīdzības sniegšanu.
Papildus tika atzīmēts, ka, lai izveidotu efektīvu ilgtermiņa ziedošanas sistēmu, nepieciešami gan finansiālie ieguldījumi, gan laiks. Dažas organizācijas pat izmanto telemarketinga kompānijas, lai nodrošinātu finansējuma piesaisti. Tomēr pēdējā desmitgadē šis process ir kļuvis sarežģītāks gan no juridiskā, gan ziedotāju sasniedzamības viedokļa.
Mentor Latvia vizītes laikā guva daudz vērtīgu atziņu, kuras varēs izmantot, lai stiprinātu finansējuma piesaistes stratēģijas Latvijā un veidotu vēl ciešāku saikni starp NVO un sabiedrību.
Par brīvprātīgo glābēju pieredzi Islandē varat uzzināt TED runā šeit.