Ārpusģimenes aprūpē esošajiem jauniešiem atbalsts ir vajadzīgs šobrīd

Vairāk nekā 25 tūkstoši Latvijas jauniešu vecumā no 15 līdz 29 gadiem nekur nemācās un nestrādā. Par to, kāpēc tik daudziem jauniešiem, kam būtu jāveido mūsu valsts nākotne, trūkst motivācijas un kā viņiem palīdzēt, sarunā ar LV portālu pieredzē dalās biedrības “Mentor Latvia” izpilddirektore EDĪTE ZVIRBULE. Viņas vadītā nevalstiskā organizācija gandrīz 15 gadu laikā ir atbalstījusi ap 700 jauniešu.

4 December 2024 | Jaunumi

Inese Helmane LV portālam

Biedrība “Mentor Latvia” ir nevalstiska organizācija, kas īsteno mentorprogrammu Latvijā kopš 2010. gada – strādā ar jauniešiem, kuriem trūkst ģimenes atbalsta. Lūdzu, pastāstiet sīkāk par mentorprogrammu.

Nākamgad gatavojamies atzīmēt 15 gadus, kopš sniedzam atbalstu mazāk aizsargātiem jauniešiem Latvijā. Ja ņem vērā arī 2024. gadu, tad kopumā esam atbalstījuši gandrīz 700 jauniešu.

Individuālu atbalstu gada garumā lielākoties saņem jaunieši, kas pieder pie sociālā riska grupām un atrodas ārpusģimenes aprūpē – jauniešu mājās, audžuģimenēs vai arī aug ģimenēs, bet kaut kādu iemeslu dēļ vecāki par viņiem nevar parūpēties. Lai piedalītos mentorprogrammā, jauniešiem tai ir jāpiesakās brīvprātīgi, tā ir viņu izvēle.

Jauniešu vecums ir ļoti dažāds, no 13 līdz pat 21 gadam. Programmā līdzdarbojas jaunieši no visiem Latvijas reģioniem.

Katrs jaunietis vienu gadu saņem individuālu pieaugušā mentora palīdzību tieši sev vajadzīgajā veidā.

Mentorprogrammā tiek izveidots saderīgs mentorpāris (atbilstoši jaunieša interesēm un vajadzībām), kas mentorgada periodā satiekas, pavada kopā brīvo laiku, runā par jaunieša izaicinājumiem un nākotnes virzību, apmeklē kultūras un sporta pasākumus (ar mūsu sadarbības partneru atbalstu), bagātinot jaunieša pieredzi un paplašinot viņa redzesloku.

Kādus jautājumus cenšaties risināt?

Programmas ietvaros risinām jaunieša individuālās vajadzības. Mentors izzina jaunieša intereses un vajadzības un iespēju robežās cenšas tās piepildīt. Jaunietis tiek sadzirdēts, uzklausīts, viņš var sarunāties ar pieaugušo, saņemt atbalstu tieši tādā veidā, kā tas viņam ir nepieciešams.

Bieži jaunietim pietrūkst viena atbalstoša pieaugušā, ar kuru kopā varētu risināt dažādus viņam svarīgus jautājumus.

Mentorings sekmē jauniešu sociālo iekļaušanu, veicinot viņu attiecības ar vienaudžiem un pieaugušajiem. Mentori sniedz atbalstu izglītībā, palīdzot izprast mācību vielu un attīstīt mācīšanās prasmes, kā arī pilnveidot sociālās prasmes un komunikāciju.

Visu sarunu  lasiet ŠEIT.